ykleniyor

Alan adı seçimi web siteniz için neden önemli?

       Yeni bir site kuracağınız zaman işe ilk önce domain yani alan adı araştırarak başlarsınız.  Alan adı kuracağınız web sitesinin adresidir. İster e-ticaret sayfası olsun ister markanızın web sitesi, isterseniz kişisel blog. Alan adı seçimi çok önemlidir. Sizi rakiplerinizden bir adım ileriye taşır.

        Alan adı alacağınız zaman önceliğiniz seo başarısını düşünmeniz. Seo bir sitenin başarısını arttırmasında en önemli etkendir. Alacağınız domain adresi hem arama motorları için en doğru alan adı hem de akılda kalıcı olmalı. İyi bir domaine sahip olmak istiyorsanız;

  • Web sitenizin içeriğini veya sunacağınız hizmetleri doğru ifade etmeli
  • Akılda kalıcı olmalı
  • .com uzantısı olmalı ( en çok tercih edilen alan adı uzantısı )
  • Kısa ve anlamlı olmalı
  • Tire kullanılmamalı
  • Benzer domain isimlerinden uzak durmalısınız.
  • Seo stratejinize uygun olmalı.

        Tüm bunlara dikkat ederek alan adı seçmelisiniz. Çünkü satın alacağınız domain adresi sizin markanızı temsil edecektir. Seo’nun alan adı için önemi arama motorlarında doğru hedef kitlenin karşısına çıkmanızı büyük ölçüde sağlar. Ayrıca hala dünyada en çok tercih edilen alan adı uzantısı .com tercih etmeniz markanıza prestij kazandıracaktır. Kullanıcılar sitenizi ilk kez duysalar ya da görseler bile .com uzantısına sahip olduğunuz için olumlu marka algısı yaratmış olacaksınız. Alan adınızın kısa olması sizin için uzun olmasından daha avantajlıdır. Kullanıcılar tarafından akılda kalıcı olur, kolay telaffuz edilir, tarayıcıya yazarken yazım yanlışı azalır, slogan bulmak ve seo optimizasyonu uzun alan adlarına göre daha kolay olur. Alan adı seçerken başka markalara ait kelimeler içermemesine yada bir markayı çağrıştırmamasına dikkat etmelisiniz. Yoksa telif hakları konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

     Tüm bunlarla birlikte alan adı seçiminize ileriyi düşünerek karar vermelisiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi alan adınız sizin markanız olacak ve sizi, yaptığınız işi,sitenizin içeriğini kullanıcıya çağrıştıracak. Sonrasında yapacağınız alan adı değişimi sizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden doğru ve ayrıntılı düşünüp,siteniz için en doğru kararı vermelisiniz.  

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!