ykleniyor

UI ve UX Nedir?

UI ve UX Nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni terimler ve yeni uzmanlık alanları ortaya çıkmaktadır. Tasarıma meraklı olanlar UX ve UI  terimlerini mutlaka duymuştur. UX ve UI tasarımı aynı olduğu düşünülen ancak farklı terimlerdir.

UX Nedir?

UX tasarım, kullanıcı deneyimi demektir. UX kavramı, tasarımın özelliklerini, hızını, içerik ve kullanıcı deneyimini amaçlamaktadır.  UX tasarımı etkileşimin doğru şekilde nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. UX arayüz tasarımından daha fazlasıdır. Ürünü, hizmeti, web sitesini kullanırken tasarımı, müşteri nasıl daha kolay kullanır, nasıl kolay anlar, nasıl memnun kalır vb. birden çok disiplini içinde barındıran soyut bir kavramdır. Bu etkileşimi düşünüp, tasarlayan kişiye ise User Experience Designer / Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı denir. UX Tasarımcısı sadece web sitesindeki deneyimi düşünmez. Örneğin; bir ürün satıyorsanız müşterinin ürünü teslim aldığı ana kadar her şeyi düşünmek zorundasınız.UX tasarımcısı çalışmasını, kendi hayal dünyasına göre değil kullanıcı testlerine göre planlamaktadır.

UI Nedir?

UI tasarımı, kullanıcı arayüzü demektir. UI kavramı, kullanıcıların web sitesinde her şeye rahat ulaşmasını ve uzun süre kalmasını amaçlamaktadır. Kullanıcının web sitesinde dolaşırken konforunu ön planda tutan basit ve kullanılabilir bir arayüz tasarımıdır. Web sitesinde yer alan metinler, yazı tipleri, görüntüler, videolar, animasyonlar, pop-uplar, tıklanan kutucuklar, renk şemaları, kutucukların şekilleri vb. kullanıcının etkileşimde bulunduğu tüm ögeleri kapsayan somut bir kavramdır. Bu etkileşimi tasarlayan kişiye ise User Interface Designer denilmektedir. UI tasarımcıları her bir görseli hem estetik hem de amaca uygun olduğunu düşünerek hazırlamaktadır. Örneğin; kullanılan her bir telefon, tablet, televizyon ve diğer cihazlarda ki her şey bir arayüz tasarımıdır.

UX ve UI Arasındaki Farklar Nelerdir?

Odak noktaları farklıdır. UI tasarımda tasarımın kullanıcıya nasıl görüneceği ön plandadır. UX tasarım ise görünümün kullancıda ortaya çıkaracağı etkileşim planı düşünülmektedir. UX Tasarımcısı web tasarımlarını kullanışlı hale getirir. UI Tasarımcısı ise web  tasarımını nasıl güzelleştireceğini düşünür.

Kullandıkları renkler farklıdır. UI tasarımcıları tüm renkleri kullanırlar ancak UX tasarımcılarında ise tam tersidir. UX tasarımcıları siyah, beyaz ve gri olmak üzere 3 renk kullanmaktadır.

Kullandıkları araçlar farklıdır. UX ve UI tasarımı alanlarında  birçok fark olduğu için kullandıkları tasarım araçlarıda farklıdır.

Kısacası, UX ve UI kavramları birbirinden ayrılmaz iki kavramdır. UX tasarımı tamamen kullanıcı deneyimini ön planda tutarken, UI tasarımı tamamen kullanıcı arayüzünü düşünerek tasarlanmaktadır.


Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!